Anna Federowicz

Absolwentka studiów I stopnia Wydziału Wokalno-Aktorskiego Akademii Muzycznej im. Stanisława Moniuszki w Gdańsku w klasie śpiewu ad. dra hab. Stanisława Daniela Kotlińskiego oraz studiów II stopnia z wyróżnieniem Akademii Muzycznej im. Feliksa Nowowiejskiego w Bydgoszczy w klasie śpiewu prof. dr hab. Małgorzaty Greli.
W 2006 roku rozpoczęła edukację muzyczną pod kierunkiem Tomasza Stroynowskiego-pianisty i kompozytora muzyki filmowej.

Nagrała piosenki do kilku filmów fabularnych, m.in. :
- „Jeszcze nie wieczór” Jacka Bławuta (piosenka „Jeszcze nie wieczór”),
- „Filiżanki Yoko Ono” Andrzeja Mańkowskiego (piosenka „Pozory miłości”) ,
- „Nowa” Tomasza Olejarczyka (wokaliza),
- „Między kroplami deszczu” Kuby Karysia (piosenka „Pamiętasz czarne oczy tej dziewczynki…”),
- „116 111”, reż. Andrzej Mańkowski (2012), dla Ekspresu Reporterów TVP2 – (F. Schubert, T. Stroynowski –wokaliza),
- „Wacław Szczeblewski – życie i twórczość”, reż. Jacek Dworakowski (2012) – (wokaliza),
- „Czarna skrzynka” (film o Tomaszu Tomaszewskim) Krzysztofa Kowalskiego (2013) (aria i wokaliza),
- „Zmysł Żuław” Krzysztofa Kowalskiego (2017) (wokaliza).

Jest jedną z bohaterek filmu „Tournee” (zrealizowanego dla TVP 2), w którym wystąpiła m.in. ze Zbigniewem Wodeckim.
W duecie Federowicz Stroynowski wykonała szereg koncertów w wielu salach koncertowych w Polsce, Niemczech i Norwegii.
W 2016 roku w duecie Federowicz Stroynowski Duo wydała płytę z piosenkami z repertuaru Anny German zatytułowaną „W hołdzie Annie German”. Materiał w całości został nagrany w Studiu Radia Gdańsk. Patronem medialnym albumu zostało Radio Gdańsk.
Jest laureatką I miejsca oraz Nagrody Publiczności w III Międzynarodowym Festiwalu Piosenki – Anna German (2016). W 2019 roku zdobyła wyróżnienie w finale I Ogólnopolskiego Konkursu im. Stanisława Jopka w Warszawie oraz Nagrodę Specjalną i wyróżnienie w Międzynarodowym Konkursie Wokalnym „Złote Głosy" w Warszawie.
Jej debiutem operowym była rola w spektaklu „La Traviata” Giuseppe Verdiego, wystawianej na deskach Opery Nova w Bydgoszczy, gdzie wcieliła się w rolę Anniny. W lutym 2019 roku w spektaklu studenckim wykonała partię Adiny z Napoju Miłosnego Geatano Donizettiego.
We wrześniu 2020 rozpoczęła współpracę z Teatrem Muzycznym w Poznaniu, gdzie zadebiutowała w musicalu „Virtuoso” reż. Jerzego Jana Połońskiego wcielając się w rolę Górskiej- Paderewskiej (za tę rolę otrzymała nagrodę prezydenta miasta Poznań), w 2021 zagrała rolę Lali w „Kombinacie” reż. Wojciecha Kościelniaka. Jeszcze tego samego roku wcieliła się w Elizę w „My fair lady” w Operze na Zamku w Szczecinie w reżyserii Jakuba Szydłowskiego.
W 2022 w Operze i Filharmonii Podlaskiej w Białymstoku zagrała Marię w musicalu West Side Story ponownie w reż. J. Szydłowskiego.

Więcej w tej kategorii: « Sargis Davtyan Blanka Hodurek »